Jdi na obsah Jdi na menu
 


Děti a psi tu žijí s námi

18. 3. 2007

Děti a psi tu žijí s námi

 

Naše městská část má 27210 obyvatel, z toho 3200 je dětí do 15 let. Jedná se o stav konce roku 2005, kdy se tu mimojiné narodilo nejvíce dětí za posledních 10let. Spolu s námi tu žije také přibližně 2150 zaregistrovaných psů. Všeobecně se však odhaduje, že včetně těch nezaregistrovaných  jich v naší městské části  může být kolem 3500. Sečteno - podtrženo, na každé dítě v naší městské části připadá jeden pes!!

 

Jsme městskou částí, která má mnoho zelených ploch a kde děti i psi mají krásné prostředí pro pohyb venku, v zeleni. Děti i psi jsou přirozenými přáteli a neznám dítě které by si se psem rádo nepohrálo. Canisterapie dokonce pozitivního působení psa na zdraví člověka využívá. Nicméně jsou oblasti, kdy soužití není vždy ideální. A právě jedním takovým nejpalčivějším problémem jsou neuklizené psí výkaly. Příděl psích exkrementů jen v naší městské části je na úrovni cca 500kg DENNĚ. A umíte si asi každý představit, kolik kilogramů nebylo uklizeno a končí na ulici či jiném veřejném prostranství a kolik potažmo ulpí na našich botách, kočárkách, kolech, bruslích...?

 

Nabízí se mnoho řešení jak se pokusit o bezkonfliktní spolužití mezi psi a lidmi. A je každému jasné, že se nebude jednat o apel na psy samotné, ale na nás všechny - na majitele psů i na obyvatele, kteří se s psími výkaly nedobrovolně setkávají. Rádi bychom se i nadále na těchto stránkách Hlasatele zabývali následujícími souvisejícími tématy: 

 

1.      Informovali vás o počtu a umístění košů na psí exkrementy. Provedli informační kampaň o jejich umístění a dali vám přesný návod jak postupovat při sběru výkalu, co se s koši děje, jak často jsou vyprazdňovány a doplňovány nové papírové pytlíky. Kam volat když pytlíky chybí. Např. první březnový týden byly nově nainstalovány koše v ulici U Břehu, nicméně pytlíky musí mít majitel s sebou vlastní, na koši nejsou k dispozici

 

2.      Vyvolali diskusi ohledně identifikace míst s volným pohybem psů, kde sbírání výkalů nebude nutné. Mělo by se  jednat o místa, daleko od dětských hřišť, škol a školek a neměla by to být ani komunikační tepna. V současnosti např.  takové neoficiální místo je od hotelu Selský dvůr k ulici U Břehu, kde ovšem zároveň vede i chodník pro pěší a cyklostezka, tudíž je nutné určité jasné vymezení. Katastrofální situace s výkaly a volným pohybem je například na sídlišti Košík. Určitě bychom vám rádi přinesli i přehled o tom, kam psi smí a nesmí a za jakých podmínek.

 

 

3.      V rámci možností se pokusili  o ekonomickou analýzu vycházející z porovnání poplatků za psy a nákladů na údržbu a správu záležitostí týkajících se psů. Dostáváte jako pejskaři za tyto peníze od úřadu servis jaký potřebujete? Co by jste chtěli změnit? Problematika přerozdělování příjmů MČ a hl.m. Prahy nicméně hraje  v této analýze důležitou roli. Dále se pokusíme. apelovat na všechny majitele, kteří psy nenahlásili, aby tak učinili a pár takových majitelů se pokusili i oslovit případně jejich důvody pro tuto „občanskou nekázeň“ v našem článku prezentovat.

 

4.Věnovali se možnosti zpřísnění kontrol a zvýšení postihů majitelů, kteří nerespektují vyhlášku o čistotě v hl. m. Praze č. 1/85 Sb.  Zeptali se střážníků zda a jak se jim daří tento postih uplatňovat a jak jim v práci může pomoci běžný občan, kterému na čistotě záleží. Rádi bychom zřídili i veřejné album nenapravitelných znečišťovatelů a budeme rádi za Vaše fotografie posílané k nám do redakce. 

 

 

5.Seznámili vás s právy a  povinostmi  majitelů psů.   Např. v Hostivaři je už nechvalně známý pes, který majitelce stále utíká a potuluje se po okolí. Všechny feny musí být ihned zavřeny do domů, protože tento pes překoná všechny překázky, aby dostihl svou „milou“. Strážníci jsou bezradní, už ho dokonce do útulku jednou odvezli.

 

6.Chceme popsat těm, kdo máte z psů strach, jak těmto obavám čelit a jak zabránit případné možnosti napadení. A co dělat, když vás nebo vaše děti pes napadne. Ale zároveň chceme ukázat všem rodičům, že strach ze psů není oprávněný a že budování kladného vztahu ke zvířatům je velmi účinný a pro děti atraktivní výchovný prostředek.

 

 

7.Prezentovat vám případovou studii ze života psů ve městech ze zahraničí. Řeší tam obyvatelé stejné problémy? A jaké nalezli řešení oni?

 

 

Správný vztah ke zvířatům znamená kromě radosti také starosti, povinnosti a péči. Řešení vztahu majitelů zvířat a ostatních osob pohybujících se na ulici musí být ve vzájemné toleranci.

 

 

Bc. Ladislava Volková M.A.

dobrovolný dopisovatel Hlasatele a členka občanského sdružení Přátelé Botiče

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář